Metin2 - Bilgilendirme Rehberi

Merhabalar, OnlinePvpServers Üyeleri ve Ziyaretçileri,

Online MMORPG Metin2'ye hoşgeldin! Kaydının ardından çok yönlü krallıklar ve bu online rol yapma oyunu özellikleri hakkında bilgi alacaksın. Detaylı oyun rehberi sana MMORPG'de yolunu nasıl bulacağını, tuş kombinasyonlarını ve nasıl keyifle oyunu oynayabileceğini açıklayacaktır.

Karakter Yaratma

Karakter Yaratma - 1

Birden fazla kanalda (CH) çalışan birçok oyun dünyası mevcut. Her bir oyun dünyasında oynayabileceğiniz ve geliştirebileceğiniz beş adete kadar karakter oluşturabilirsin. Ancak, aynı anda sadece bir karakter ile oynayabilirsin.
Oyun dünyalarının aksine, kanallar arasında oluşturduğun karakterlerinle geçiş yapabilirsin. Seçili olan kanalda diğer oyuncularla etkileşime girebilir, birlikte ya da birbirinizle savaşabilir ve maceralar yaşayabilirsin.
Yine de, aynı anda diğer kanallarda bulunan oyuncularla iletişim kurabilirsin (sohbet) ve birlikte oynamak için istediğiniz kanalı belirleyebilirsiniz.
Dünyalar arası iletişim ve geçiş mümkün değildir.
Oyun dünyanı (sunucu) ve bir kanal seçtikten sonra 'Tamam' tuşuna basıp ID şifreyi gir ve onaylamak için 'Bağlan' tuşuna bas.

 

Yeni bir karakter yaratmadan önce ilk olarak başlamak için üç krallıktan birini seçmelisniz.Bunu yapmak için 'Oluştur' tuşuna basın.

Bir krallık seç ve sonra 'Oluştur' tuşuna bas. Şimdi karakter seçme işlemine geldin.

Farklı özelliklere sahip, dört bayan beş erkek karakter sınıfından birini seçme imkanın var. Bu özellikler temelde karakterinin dövüşteki davranış biçimini etkiler.
Kılıç şeklindeki oklarla bu karakter sınıflarından birini seçebilirsin. Seçtiğin karakter belirdiğinde, sol tarafta bulunan kutuda (yeşille işaretli) 1 ile 2 arasından seçimini yaparak görünüşüne karar verebilirsin. Son olarak karakterine bir isim koyman gerekir. Bunu da seçtikten sonra 'Oluştur' butonuna tıklayarak 'karakterini uyandırabilirsin'. Ve artık 'Başla' butonuna tıklayarak oyuna girebilirsin.

Tanıtım

Oyun yüklendikten sonra karakterin oyun dünyasında belirir. Öncelikle, oyundaki temel işlevleri listelemek için, resmin sol alt köşesindeki "Yardm"a tıkla.

Oyunun ana öğeleri takip eden şemada izah edilmektedir. Oyun içinde 'H' tuşuna basarak yardım bölümüne erişebilirsiniz. Diger bilgilerden ayrı olarak, en önemli kısayol tuşları da burda listenmiştir. Ayrıca bu en iyi şekilde karakterinizi nasıl hareket ettireceğinizi de açıklamaktadır. Diğer taraftan farenizin sol tuşuyla herhangi bir alana tıklayıp ya da W, S, A ve D tuşarıyla karakterinizi hareket ettirebilirsiniz.

Şimdi yardımı kapat ve 'I' tuşuna tıklayarak envanter ve donanım (zırhlar) penceresini aç. Envanterdeki kılıca tıklayıp üst kesimdeki karakter siluetindeki el kısmına sürükleyebilir ve donanımı aktif hale getirebilirsin. Aynı zamanda bu işlemi, eşyaya çift tıklayarak da karakter donanımı haline getirebilirsin. Bu şekilde envanterindeki zırhları karakterine giydirebilirsin.
Başlangıçta sahip olduğun kırmızı iksirler, ilk hızlı erişim alanındadırlar. Buraya koyduğun eşyaları, sayısına tıklayarak, envantere uğramana gerek kalmadan, anında kullanabilirsin.

Şimdi etrafa biraz bakın ve hareket edin (Zoom=fare tekerlegi). Sağ fare tuşuna basılı tutarak panaromik görüş elde edebilir ve görüş açınızı fare hareketleri ile degistirebilirsiniz şimdi bir kaç adım yürüyün. Şimdi diger oyuncuları, canavarları ve bilgisayar kontrollü karakterleride görebiliyorsunuz. 'Alt' tuşuna basın, şu anda düşmanlarınızı, üzerlerindeki kırmızı isimler ile görüyorsunuz. Meraklanmayın bu bölgedeki düşmanlar kendiliginden saldırmazlar.

Şimdi ekranın sol tarafındaki 'Metin2'ye Hoş geldin' yazılı kağıda basarak ilk görevini oku. Sağ üst köşedeki mini haritada yanıp sönen bir nokta var. Şimdi oraya dogru yürümelisin. Karakterinin yürüme istikameti, yön belirtici ve aydınlık bir koni ile gösterilir. '+' ve '-' işaretlerine basarak haritanın ölçeğini değistirebilirsin.

Şimdi şehir bekçisine dogru ilerlemelisiniz. Size yeni bir görev verecek. Görev verici üzerindeki ok sayesinde çok uzaklardan da görülebilir! Basitçe üzerine tıklayarak bekçi ile konuşun.
Yazıları okuyun ve 'Devam' tusuna basın. Şimdi ödülü almak için ne yapmanız gerektigini ya da bir sonraki görevlerinizi biliyor olmalısınız.

Bundan hemen sonra daha büyük, çevreyi ve böylece de yolunu daha iyi seçebileceğin bir harita açılır. Bu haritayı 'M' tuşu ile açıp kapatabilirsin. Şu durumda köy meydanındaki bekçiye gidip (köyün ortasında), onun için bir görev yapmalısın.

Meydandaki Köy Gardiyanına dogru yürüyün ve üstüne tıklayın. Göreviniz: Onun için iksir satın almak!

Onları nereden alacagınızı göstermesi için Mini-Haritayı kullanın. Ayrıca bir görev listenizde var, bu listeden görevler hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Bilgisayar tarafından kontrol edilen karaktere dogru yürüyün (NPC=Non-Player-Character) ve iksirleri alın.

Yanıp sönen ok simgesine tıklayıp diyaloğa gir. Köy meydanının ortasındaki gardiyana geri git ve iksiri ver.

İlk savaşınızda gücünüzü ve becerilerinizi gözler önüne sermek için fazla beklemeyeceksiniz. Çünkü başarılı bir şekilde iksiri teslim ettiniz ve ödül olarak kendi iksirinizi aldınız. Şimdi savaşa başlamak için yeterli donanıma sahipsiniz!

Şimdi köyün kapısına gidin, bazı köpek ve kurtları farkedeceksiniz. Başlangıç için yabani köpekleri seçmek daha iyidir. Düşmanların 3'lü gruplar halinde dolaşıyor olacak ve ayni anda saldırdıklarından bu üçüylede baş etmen gerekecek.

Savaşa başlamak için vahşi köpege tıklayın. Leveli 1 (en üstte) olan bir vahşi köpege karşı savaştıgınızı göreceksiniz. Bunlar en kolay rakipler. Sen de seviye 1 oldugun için 6. seviyedeki canavarlara saldırmamalısın... Karakterin vahşi köpege dogru yürüyüp ona vurmaya başlayacak. Öldürene kadar sürekli köpeklerin üzerine tıklayın. 

Yaşam gücünüzü sağ alt köşedeki barlarda görebilirsiniz. Eğer hiç kırmızı kalmadıysa öldünüz demektir. 10 saniye içinde tekrar dirilebileceginiz için bu o kadar da kötü birşey degil. Bir dövüşte olmadıgınız sürece kendinizi yenilersiniz. Her zaman (kavgadayken de) sağlık iksirlerinizden birini içebilmek için '1 tuşuna' basabilir durumda olun, tabiiki envanterinizde biraz oldugunu varsayıyoruz.

Ne kadar çok düşman haklarsan, o kadar çok tecrübe elde edersin. Bu tecrübe, yaşam göstergelerinin sağındaki dört küre ile ifade edilir. Bu kürelerin dördüde dolarsa 1 seviye yükselirsin. Dolan her küre ile, bir de yükselme puanı kazanırsın.

Bu puanlar ile bir takım yeteneklerini artırabilirsin. Karakter penceresini açmak için, artı sembolüne veya 'C' tuşuna bas. Grafikte bir Yükselme Puanı'na sahip olduğunu görebilirsin. Onu küçük artı işaretine basarak dört özellikten birine atayabilirsin. Bunu yaparak örneğin; daha sert (=daha fazla Hayat Puanı), daha güçlü (=daha fazla Hasar) yada daha hızlı (=daha iyi Savuşturma) olabilirsin.

Genellikle öldürülen düşmanlar size birşeyler düşürür. Bu para (oyunda Yang) veya eşyalar olabilir. Onları almak için üzerlerine tıklamanız ya da yakınındayken 'z' tuşuna basmanız yeterli.

Envanterinizde 'I' ekranın en sağ altındaki yanglarda dahil- nelere sahip olduğunuzu görebilirsiniz ve bunları sizin karakterinize uydugu sürece kullanabilirsiniz. Düşmanlarınızı yokettikçe ilave eşyalarda kazanabilirsiniz. Fakat her eşyayı kullanamazsınız. Bunları kullanabilmeniz için karakter sınıfınıza ve seviyenize uyması gerekir. 

Şimdi savaşın! Dört kürede 'tecrübe' ile dolana kadar savaşmaya devam edin. Bu sayede seviyeniz yükselir ve yeni görevler alırsınız.

Tekrar ('M') tuşuna basarak nereye gideceginizi görmek için haritayı açabilirsiniz. Aynı zamanda tüm tamamlanmamış görevlerinizi görmek için ('N') tuşu kullanabilirsiniz.

Bu kısa tanıtım rehberinin sonuna geldik. Şimdi maceralara tek başınıza atılabilir durumda olmalısınız. Daha keşfedilecek çok şey var, şuan için sadece yüzeysel şeyleri gördük.Oyunla ilgili daha fazla faydalı bilgiyi ve geniş kılavuzları oyunun resmi forumunda bulabilirsiniz ve sorularınızı sorup diger oyuncularla etkileşime girebilirsiniz.

Parşömenler ile eşya geliştirme

Temel Bilgiler
Nesne Market'ten alınan ve mermi tipi cephaneler dışında kalan giyebildiğin bütün eşyaları geliştirebilirsin. Eşya geliştirmek için üç yol vardı: 
- Demircinin yardımı veya çeşitli parşömenler ile 
- "Silah güçlendirici'" kristaller ile 
- Zihin taşları ile 
Kılavuzun bu bölümü demirci ve çeşitli parşömenler ile gelişim ve üretim konusunu anlatıyor. Bu tip üretim ve geliştirme metodları Metin2'de en çok kullanılan yöntemdir; çünkü bu işlem için sadece eşya, Yang ve biraz şansa ihtiyacın vardır. Parşömenleri ayrıca başarı şansını yükseltmek için kullanabilirsin.

Demirci
Demirciyi her üç ülkenin başkentinde, köylerinde ve birçok farklı yerde bulabilirsin. Geliştirmek istediğin eşyayı seç ve fare ile eşyayı demircinin üstüne sürükle. Geliştirilmek istenen eşyanın gösterildiği bir pencere açılır, o anki seviyesi bir sayı ile gösterilir. Ayrıca geliştirme için ne kadar Yanga ihtiyacın olduğunu görebilirsin. Bu sayede bir eşyayı 9 kereye kadar yükseltebilirsin. 
Geliştirmenin başarısız olması durumuda mümkündür, başarısızlık halinde geliştirilmeye çalışılan eşya yok olur, ayrıca harcanan Yang geri gelmez. Eşyanın seviyesi yükselirse başarılı geliştirme şansı azalır. Bu nedenle öncelikle geliştirme denemelerini sorunsuzca yerini doldurabileceğin eşyalar ile dene.

Seviye Yükseltme Eşyaları
Seviye 1 ile 20 arası silahları ve zırhları +6 seviyesinden itibaren yükseltmek için Yang ve seviye yükseltme eşyalarına ihtiyacın var. Bu eşyaları oyunda bulursun. 
Mesela uzun kılıcını +6 dan +7'ye yükseltmek istiyorsan, 30.000 Yang ve "Ayı Ayak Derisi" gerekir. Seviye +8 için 45.000 Yang ve "B. Domuzkuyruğu Kurdele+" gerekir. 
Seviye 25'den itibaren +5 ve üstü seviyeler için yükseltme eşyaları gerekir.
Geliştirme başarısızlıkla sonuçlanırsa, eşya da kaybolur.

Kutsama Kağıdı 
Kutsama Kağıdı'nin işlevi demircinin işlevi ile aynıdır. Ancak kutsama kağıdı başarısızlık halinde eşyanın yok olmasını engeller. Kullanılan Yang geri gelmez, harcanır ancak geliştirilen eşya şanssızlık halinde bir seviye azaltılır. Eğer envanterinde Kutsama Kağıdın varsa, onu seç ve geliştirmek istediğin eşyanın üstüne taşı. Geliştirme için yeni bir pencere açılır.
Kutsama Kağıdına sahip olmanın birçok yolu vardır: 
- Bunları Nesne Market'teki alışverişlerden sonra bonus olarak elde ettiğin Ejderha Markası ile takas edebilirsin.
- Bazen rakiplerinden elde edebilirsin veya bitirdiğin görevlerden sonra ödül olarak alırsın.

Büyülü Demir Maden
Bu az bulunur madeni ve bir adet Kutsama Kağıdını demirciye götürürsen, Demirci senin için bir adet ejderha parşömeni yapar. Oldukça güçlü olan bu parşömen ile bir eşyayı geliştirebilirsin. Başarı şansını %10 yükseltir ve eşyayı başarısızlık halinde yok olmaktan korur. Başarısızlık halinde eşya seviyesi bir azalır. 
Büyülü Demir Madeni, Nesne Market'te ejderha parası ile satın alabilir veya ejderha markasına karşı değişebilirsin. Ejderha markalarını Nesne Market'te ejderha parası ile yaptığın ödemelere karşı bonus olarak alırsın.

Büyülü Bakır
Demirci kutsama kağıdın ve büyülü bakırından sana bir adet savaş kağıdı yapabilir. Savaş kağıdı geliştirmeler esnasında başarıyı garantiler. Ancak bu kağıt +3 den yüksek olan eşyalara uygulamada kullanılabilecek kadar güçlü değildir.
Büyülü bakırı, Nesne Market'ten Ejderha Markaları ile satın alabilirsin.

Demirci Taşı
Eğer bir adet Demirci Taşı ve bir adet Kutsama Kağıdın varsa Demirciye bir adet Demircinin El Kitabı hazırlatabilirsin. Ejderha parşömeni ile çalışma prensibi aynıdır, ancak başarı şansı daha yüksektir. Başarısızlık halinde eşyanın seviyesi bir azaltılır. 
Demirci Taşını Nesne Market'ten satın alabilirsin.

Taşlar ile eşya geliştirme

Eşya arttırma
Bunun sayesinde bir eşyaya fazladan bonus eklemek mümkündür. Birisinden birine tıklayıp diğerinin üzerine sürükleyerek işlenecek eşyayı ve "Arttırma Kağıdını" birlikte kombine edebilirsin. Etkisi olur mu tam olarak önceden kestirilemez. Eşyalar bu yöntem ile dört adet bonusa kadar yüklenebilirler.
Bu eşyayı ejderha parası ile eşya dükkanından satın alabilirsin.

Eşya efsunlamak
"Arttırma Kağıdı" yanında eşyalara yeni bonus ekleyen "Efsun Nesnesi" kullanımı mümkündür. "Efsun Nesnesi" ile eşya kombinasyonu sonucu eşya üzerindeki bir bonus silinir ve yeni bir bonus eklenir. Ancak önceden hangi bonusun ekleneceği bilinemez.
"Efsun Nesnesi" ejderha parası ile eşya dükkanından satın alınabilir.

Zihin Taşı
Zihin taşları sadece silah ve zırhları süslemek için değildirler, aynı zamanda taşıyıcılarını yeteneklerini güçlendirirler. Bazılarını sadece silahlara bazılarını ise sadece zırhlara takmak mümkündür. Zihin taşı takmak kolay bir iş değildir, ruh taşları kırılabilir ve güçlerini kaybedebilirler.
Zihin taşlarını tıklayarak ve üzerinde kullanmak istediğin eşyayı seçerek takabilirsin.
Aşağıdaki ruh taşları silahlara takılabilir : Kavrama Taşı, Öldürücü Darbe Taşı, Soğutma Taşı, Savaşcıdan Koruyan Taş, Ninjadan Koruyan Taş, Sura'dan KoruyanTaş, Şamandan Koruyan Taş, Canavardan Koruyan Taş. Aşağıdaki ruh taşları zırhlara takılabilir : Korunma Taşı, Kurnazlık Taşı, Sihir Taşı, Yaşam Taşı, Savunma Taşı, Hız Taşı 
Zihin taşlarının seviyeleri ve buna bağlı kaliteleri +0 ve +4 arasında değişir. Silahın ve zırhın seviyesine bağlı olarak üç taneye kadar ruh taşı takılabilir.
Zihin taşlarını oyunda bulabilir veya görevlerden sonra ödülü olarak elde edebilirsin.

Taş Sanatı Kitabı 
Zihin Taşı kırıldığında gücünü kaybeder. Silah ve zırh kullanılır kalır ancak ruh taşı slotlarından birisi kapanır. Silahına veya zırhına takmak istediğin yeni bir zihin taşı bulduğun zaman öncelikle kırılmış olan zihin taşını silah veya zırh üzerinden çıkartman gerekir. Taş sanatı kitabına tıklayarak slotu kapanmış eşyanın üzerine sürükleyerek kırılmış zihin taşını uzaklaştırabilirsin.
Taş Sanatı Kitabını eşya dükkanından ejderha parası karşılığında alabilirsin.

Zihin Taşı Kağıdı
Zihin taşını eski bir silahına veya zırhına taktın ancak bunu başka bir eşyada kullanmak mı istiyorsun? Zihin Taşı Kağıdı ile bütün silahlardan ve zırhlardan ruh taşlarını sökebilirsin. Bunu yapmak için Zihin Taşı Kağıdına tıkla ve zihin taşlarını çıkartmak istediğin eşyanın üzerine sürükle. Bu yöntem ile çıkartılan zihin taşları envanterine yerleştirilir.
Zihin Taşı Kağıdını oyun içerisinde bulabilirsin veya görev ödülü olarak kazanabilirsin.

YAZAR HAKKINDA;
admin
Arcface

PHP Developer

Olduğu yerde saymak yerine ileriyi hedefleyen sıradan bir php geliştiricisi

Image

Metin2 Oyun Kılavuzu

Metin2 - Bilgilendirme Rehberi

OnlinePvpServers - Metin2 Detaylı oyun rehberi sana MMORPG'de yolunu nasıl bulacağını, tuş kombinasyonlarını ve nasıl keyifle oyunu oynayabileceğini açıklayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN 5 MAKALELER
admin
Arcface Yazdı;

10 ay önce

Metin2'ye 2017 yılında 115 level itemleri olarak gelmişlerdir. Silahla..

admin
Arcface Yazdı;

10 ay önce

Metin2'ye 2018 yılında Zodyak Tapınağı Haritası eklentisiyle gelmişler..

admin
Arcface Yazdı;

10 ay önce

Metin2 de bulunan savaşçı, ninja, sura, şaman ve lycan karakterinin zı..

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 22 haziranda gelen güncellenme ile bir ..

admin
Arcface Yazdı;

9 ay önce

Metin2 Tr tipi pvp scripti - Tr tipi metin2 scripti ücretli satışını y..